Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kft. kontra Bt.

A vállalkozás indítását megelőzően jelentős döntést képvisel a társasági forma választása. A BKS&Partners Kft. budapesti könyvelőiroda konyvelői és jogásza az alábbi szösszenettel próbál segíteni Önöknek a választásban.

Sok esetben felmerül a kérdés vállalkozás indítása során, hogy melyik társasági forma a megfelelőbb a társaság működése szempontjából. Ilyenkor több szempontot érdemes figyelembe venni, első körben a tulajdonosok felelősség vállalása, a Kft. mint a nevéből is adódik korlátolt felelősséget feltételez, bizonyos eseteket kivéve, ezeket a társasági törvény tartalmazza de általában a cég működésével kapcsolatos szándékosan elkövetett bűncselekményeket jelenti. Alapesetben a tulajdonosok csak a vagyoni hozzájárulásuk erejéig felelnek ill. a cég vagyona, amely még az alapját képezheti különböző eljárásoknak. Kivétetek esetén, általában a magán vagyonukkal is felelnek az érintettek, de ennek megállapítása az eljáró hatóságok jogköre.

A betéti társaság esetében a beltag teljes magán vagyonával felelős és nem csak kivételes esetekben, hanem alapesetben is. A kültag viszont csak a betétjének a mértékéig felelős. Ebből következően Bt. legalább kettő tag alapíthat, míg Kft. esetében létezik az egy személyes Kft. intézménye.

Második körbe tartoznak a költségek, Bt. esetén jóval kisebbek, bár nem a bejegyzés költségi, hanem a vagyoni hozzájárulás mértéke, mert a saját vagyonával felel és emiatt megengedőbb a szabályozás. Akár 1 Ft. is lehet a vagyoni betét összege.

 

Szükséges adatok

  • Tagok neve és adatai (személyigazolvány szám, anyja neve, születési hely idő, személyi szám – lakcím)
  • Cég tervezett neve (cégalapításkor célszerű több variációt is kidolgozni, arra az esetre ha a cégkizárólagosság bármelyiknek akadálya)
  • Vagyoni betét (akár 1 Ft.)
  • Képviselő (cégvezető) neve (ha nem azonos a beltaggal akkor adatai is)
  • Székhely címe
  • Telephely címe
  • Fő tevékenységi kör  

Betéti társasági formát jellemzően családi vállalkozások használnak, a bizalom is nagyobb ezen társasági formával kapcsolatban a köztudatban.

 

 

Vezető tisztségviselők:

A korlátolt felelősségű társaság ügyvezetését egy vagy több ügyvezető látja el. Vezető tisztségviselő - a közkereseti és a betéti társaság kivételével - csak természetes személy lehet. A vezető tisztségviselő a társaság belső működése körében a társasággal, illetve annak testületeivel, valamint más tisztségviselőivel kapcsolatos feladatait csak személyesen láthatja el, képviseletnek nincs helye.

A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy a munkaviszonyra irányadó szabályokat kell alkalmazni.

A vezető tisztséget - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, illetve a közkereseti és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja.

FIGYELEM! Ez azt jelenti, hogy ha a létesítő okiratban eltérően rendelkezik, akkor lehet munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja is. Ebben az esetben azonban nem lehet a szerződésmintát alkalmazni, így csak az illeték 100.000.- Ft egy cégbejegyzési eljárásban.

Gyakorlatban jóval elterjedtebb a Kft. alapítása a felelősség és az egy személyes forma miatt.

 

www.e-konyveles.com
Mobil: 20/391-40-10
sales@e-konyveles.com

0 Tovább

Adóellenőrzés

Az e-konyveles.com mérlegképes könyvelői az alábbi cikkel igyekeznek bővíteni az Önök látókörét adózással, könyveléssel, bérszámfejtéssel kapcsolatosan.

Számos olyan adóellenőrzés létezik, amelyben az volt az ember érzése, hogy az adóhatóság szinte elvárja, hogy a kisebb vállalkozások a multikkal üzleteljenek. Tőlük szerezzék be a szükséges áruk, nekik értékesítsenek, hiszen általában velük nincs semmiféle komolyabb gond. Ezzel szemben, aki esetlegesen kisvállalkozástól szerez be árut, annak számolnia kell azzal, hogy a szállító adópapírjaival talán problémák lehetnek.

Egy kisvállalkozás számlája mindig „problémássá” tehető: számtalan olyan adóüggyel is találkoztam már, ahol adószám, cégbejegyzés rendben volt, a befogadott számla mégsem hitelesíttetett az adóhatóság által, mert „adóbevallási kötelezettségének” nem tett eleget. Ha mégis, akkor vagy a számlatömbje problémás, esetleg nem a megfelelő személy írta alá, vagy éppen a számlanyilvántartása hiányos vagy teljesen hiányzik. Mondani sem kell, hogy e kérdések okai között van a jogosulatlan áfa visszaigénylés megállapíthatósága, és az igen magas bírság kiszabása. Ezzel mindössze arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy az üzleti partner megválasztásának fontos adózási szempontjai is vannak.

Az addig számunkra ismeretlen partnert szabályosan priorálni kell, pontosan úgy, ahogy a hatóságok is kérik a büntetlen, vagy a köztartozás nélküli adózási előélet igazolását. Az a minimum, hogy hatályos cégkivonat, vállalkozói igazolvány, adóbejelentkezés elkérve és hozzájárulással lefénymásolva, és megőrzésre a következő adóellenőrzésig eltéve, nehogy gond ebből legyen. Ha bizonytalanak vagyunk, még a személyi igazolvány is bevonható ebbe a körbe, készülve a „nem létező személy”-re vonatkozó ütőkártya kivédésére. Mindezek után egy adószámellenőrzést is kell elvégezni – akár az adóhivatal honlapján.

Erre mondják a vállalkozók, hogy ők nem magánnyomozók, nem az a feladatuk, hogy szabálytalanságok után kutakodjanak, és azokat felderítsék – hanem végezzék a saját dolgukat. Kétségtelen, van ebben igazság – azonban törvényeink olyanok, hogy ezt a védekezést nem fogadják el, így a vállalkozók mégis kénytelenek valamilyen módon ezt a kis „nyomozást” véghezvinni.

 

www.e-konyveles.com
Mobil: 20/391-40-10
sales@e-konyveles.com

0 Tovább

kezdovallalkozas

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek